Zdrowe oczy – co robić, żeby mieć dobry wzrok?

zdrowy wzrok

Narząd wzroku jest niesamowicie ważny, jednak bardzo często przez nas zaniedbywany. Zmysł wzroku odpowiada w 80% za to, co koduje nasz mózg. Dopóki wszystko jest w porządku i nie mamy problemu ze wzrokiem, nie zastanawiamy się, jaki jest dla nas cenny. O oczy trzeba dbać przez całe życie, a nie dopiero w sytuacji, gdy dzieje się z nimi coś niepokojącego. 

Jak niszczą się zdrowe oczy?


Dzięki oczom możemy podziwiać otaczający nas świat, co więcej prawidłowo w nim funkcjonować. Jeżeli wzrok by zawiódł większość wykonywanych codziennie czynności byłaby bardzo trudna. Co niszczy nasze oczy? Przede wszystkim długa praca przy komputerze oraz oglądanie telewizji. Jak dbać o oczy? Przede wszystkim róbmy sobie przerwy w pracy. Podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem, należy pamiętać o mruganiu, co sprawi, że oczy będą bardziej nawilżone. Jeżeli nie będziemy przestrzegać odpowiedniej higieny pracy, wówczas po dłuższym czasie oczy mogą być wysuszone, co doprowadzi się do pojawienia się zespołu suchego oka.

Zdrowe oczy niszczą się również przez promieniowanie UVA oraz UVB, dlatego jeżeli nie będziemy stosować odpowiednich okularów przeciwsłonecznych będziemy bardziej narażeni na różnego rodzaju choroby oczu. Oczywiście zwykłe okulary dostępne w sklepach odzieżowych, na bazarkach czy stacjach benzynowych nie wystarczą. Kluczowe jest to, żeby robić takie zakupy w salonie okulistycznym, gdzie można wybierać spośród solidnych okularów, które naprawdę chronią przed słońcem. 

Przerwa dla zmęczonych oczu


Zmęczone oczy – co robić? Po prostu trzeba dać im odpocząć. Jeżeli czujesz dyskomfort i nie możesz patrzeć już na ekran monitora, wówczas odejdź od komputera i popatrz w dal. Nawet mała 10 minutowa pauza może okazać się wybawieniem dla naszych oczu. Jeżeli już jest bardzo źle, można zastosować także kompresy na oczy, na przykład z zielonej herbaty albo ogórków. One mają działanie łagodzące, przeciwzapalne i po prostu uśmierzają pieczenie oczu. Na pewno dobrym rozwiązaniem będą również krople do oczu, w aptekach można kupić krople nawilżające, które można zastosować, nawet w przypadku noszenia soczewek kontaktowych. Zmęczone oczy, z pewnością będą nam wdzięczne za to, że trochę im pomożemy.

Dieta na oczy


Nie chodzi tylko o to, żeby działać na oczy od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Zdrowa zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce, z pewnością pomoże. Takie produkty jak szpinak, jarmuż, jagody, borówki, pietruszka, orzechy włoskie, olej z pestek dynii, będą bardzo pozytywnie wpływać na nasze zdrowie i kondycję oczu. 

Zdrowe oczy to coś bezcennego, o co trzeba dbać. Chociaż na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważny jest narząd wzroku, jeżeli zacznie szwankować komfort naszego życia spadnie. Dbajmy o swoje ciało, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna to podstawa, dzięki temu można cieszyć się dobrym samopoczuciem  przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *