Kilka sposobów, jak zadbać o swój wzrok

zadbaj o wzrok

Obecnie bardzo wiele osób ma problemy z oczami, niestety coraz więcej z nas boryka się z problemami związanymi z wadami wzroku. Jeżeli widzimy nieostro, niewyraźnie, wówczas czas najwyższy wybrać się do lekarza okulisty. Chociaż w niektórych przypadkach nie mamy wpływu na pojawienie się wady wzroku, bo na przykład jest to wina genetyki, to bywa i tak, że sami przyczyniamy się do takiego stanu rzeczy. Jak dbać o wzrok?

Jak szkodzimy swoim oczom?

Zdrowe oczy nie muszą być pielęgnowane w jakiś specjalny sposób, niemniej jednak należy znać elementarne zasady higieny wzroku. Gdy zaobserwujemy u siebie zmianę jakości widzenia, osłabienie wzroku, najprawdopodobniej sami do tego doprowadziliśmy. Brak świadomości na temat dbania o wzrok to ważna sprawa i nie należy jej bagatelizować. Jeżeli postaramy się unikać kilku podstawowych błędów, wówczas możemy zatroszczyć się o swoje oczy, jak należy. 

Umiar przy komputerze

Obecnie większość z nas wykonuje pracę biurową, która nie tylko bardzo negatywnie wpływa na nasz kręgosłup, ale również na oczy. Po pierwsze zadbajmy o odpowiednią odległość oczu od monitora, która powinna wynosić od 50-60 cm. Podczas bardzo intensywnej pracy bardzo często zapominamy o mruganiu, co normalnie robimy około 8-12 razy na minutę. Im częściej będziemy mrugać, tym bardziej nawilżone będzie nasze oko. Możemy także wspomagać się kroplami nawilżającymi do oczu, które znajdziemy bez większych problemów w każdej aptece. 

Rzuć palenie papierosów

Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na cały organizm. Chociaż wiele osób wskazuje ryzyko zachorowania na nowotwór płuc, to większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dym papierosowy działa na oczy. Palacze są bardziej narażeni na zwyrodnienie plamki żółtej oka, niż osoby, które nie palą papierosów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że oczom szkodzi również bierne palenie, tak więc jeśli przebywamy w pomieszczeniu, które jest zadymione mamy większe szanse na to, aby zachorować. Dym tytoniowy jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia i przede wszystkim naszych oczu, choć równie groźne są takie zanieczyszczenia w formie smogu czy pyłu w powietrzu.  

Naturalne światło jest najlepsze

Jeżeli chcesz dbać o swoje oczy musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie lubią zbyt suchych i klimatyzowanych pomieszczeń. Poza tym ważny jest także rodzaj światło, jeżeli będzie za jasne lub zbyt ciemne, nasz wzrok będzie się po prostu męczył. Oczy najbardziej lubią światło naturalne, którego w naszej strefie klimatycznej niestety nie jest tak dużo, jakbyśmy sobie tego życzyli. Po zapadnięciu zmroku, zazwyczaj posługujemy się sztucznym światłem, które powinno być odpowiednio dopasowane do czynności, które wykonujemy.

Wybierz się do okulisty

Prawda jest taka, że z wiekiem nasz wzrok może się znacząco pogarszać, dlatego tak istotne jest to, żeby kontrolować jego stan. Jeżeli zauważymy, że widzimy gorzej,  nie potrafimy przeczytać napisów, które są blisko lub daleko nas, wcześniej nie mieliśmy z tym problemu, wówczas warto zasięgnąć porady okulisty. Ze wzrokiem nie ma żartów, trzeba dbać o oczy w każdym wieku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *