Zadbaj o siebie – wykonaj badania kontrolne

badania kontrolne

Stare przysłowie głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć i to jest bardzo słuszne stwierdzenie. Chociaż większość z nas bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są badania profilaktyczne, to mimo wszystko zazwyczaj schodzą one na dalszy plan. Tymczasem wykonując regularne badania kontrolne można uniknąć wielu poważnych schorzeń, co więcej mogą one uratować nam życie. 

Dlaczego warto się badać?

Badania kontrolne są niezbędne, aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas. Dzięki temu lekarz będzie w stanie wykryć wiele groźnych chorób, które można następnie skutecznie leczyć. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nawet bardzo poważna choroba wykryta we wczesnym stadium może być całkowicie uleczalna. Badania profilaktyczne są bezpieczne i całkowicie bezbolesne, choć wiadomo, że czasami mogą powodować drobny dyskomfort. Skierowanie na większość badań może dać nam lekarz pierwszego kontaktu. Możemy zdecydować się na wykonanie badań w ramach NFZ lub prywatnie. Oczywiście prywatne badania można przeprowadzić znacznie szybciej.

Podstawowe badania profilaktyczne

Wśród podstawowych badań profilaktycznych podstawowych można wyróżnić między innymi badanie krwi oraz badanie moczu. Dzięki temu można będzie określić, czy nasz organizm jest w dobrej kondycji, czy nie ma żadnych zmian, które mogłyby świadczyć o chorobie. Warto co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze, przyda się także badanie poziomu glukozy, ogólne badanie moczu, badanie hormonów tarczycy itp. Dużo w tym wypadku zależy od tego, w jakim stanie zdrowotnym akurat jesteśmy. Jeżeli zaobserwujemy u siebie jakieś niepokojące objawy, wówczas warto zgłosić się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci dalsze badania.

Wykonywanie badań profilaktycznych jest konieczne i wskazane, powinien je wykonywać każdy bez względu na wiek. Niestety w Polsce trzeba ustawić się w długiej kolejce, dlatego jeżeli mamy możliwości, żeby wykonać badania prywatnie, nie wahajmy się, w końcu chodzi o zdrowie i życie. W ten sposób można zmierzyć podstawowe parametry stanu zdrowia i wykryć chorobę we wczesnym stadium jej rozwoju. To czas, który można poświęcić na skuteczne leczenie i zmianę trybu życia na zdrowszy. Dzięki temu szanse na wyleczenie są duże. Regularne badania krwi, moczu, ciśnienia, wykonywanie cytologii, usg piergi, tarczycy – to podstawa. Niestety wiele osób bagatelizuje dolegliwości bólowe, a nie powinni tego robić. Gdy czujemy, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak, dokucza nam ból, warto jak najszybciej udać się do specjalisty. W przypadku zdrowia nie ma żartów, nie jesteśmy nieśmiertelni i warto mieć tego świadomość. Nikt nie zadba o nas tak, jak my sami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *