Miód spadziowy i jego właściwości

Jednymi z najbardziej wartościowych miodów jest miód  spadziowy iglasty i liściasty. Jak powstają te miody, jak działają na organizm i jak stosować?

Miód spadziowy co ciekawe nie powstaje z nektaru kwiatów ale ze spadzi czyli soku drzew, który przetwarzają owady żerujące na liściach, gałęziach i igłach drzew. Po przetworzeniu i wydaleniu w postaci słodkawego płynu osiadają na liściach. Udział w tym procesie maja głównie mszyce, miodówki i czerwce. Słodycz zalegającej spadzi wabi pszczoły. To one zbierają oraz transportują do uli ten płyn, który ulega tam dalszej przemianie, by w końcu powstał miód spadziowy. Miód można podzielić, w zależności od tego na jakich drzewach zalegała spadź, na liściasty i iglasty.

Z racji bardzo naturalnych warunków i niewielkich ilości spadzi miód z niej pozyskiwany jest droższy od innych. Zdarzyć się może, że w niektórych regionach pojawia się raz na kilka lat. Miód spadziowy nazywany jest królewskim, z racji wielu składników odżywczych, zdrowotnych i unikalności takiego produktu. Zawiera on 9 razy więcej biopierwiastków niż pozostałe miody nektarowe. Występują w nim potas, wapń, fosfor, magnez, mangan w łatwo przyswajalnej postaci. Posiada ponadto nawet dwa razy więcej glukozy niż fruktozy, tylko on zawiera srebro, cynę, wanad i molibden. Zawiera dwukrotnie więcej niż miody kwiatowe białek, enzymów, aminokwasów, niewielki ilości witamin A, B2, B6, PP, K i C. Spadź jodłowa dodatkowo nadaje właściwości wykrztuśne i przeciwbakteryjne.. Sama spadź to glukoza, sacharoza, białka  i aminokwasy, tlenki potasu, wapń, magnez, sód, witamina B i żelazo których nie zjadają pszczoły – są dla nich ciężkostrawne.

Jak stosować miód spadziowy?

Miód spadziowy znalazła szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Już jedna łyżka dziennie wpływa na lepsze funkcjonowanie organizmu. Dlaczego? Przykładów jest mnóstwo, np. spożywanie kodu zmniejsza trujący wpływ kawy czy herbaty, tytoniu, alkoholu na organizm, liściasta spadź pomaga regulować przemianę materii. Poza tym miód Ten reguluję pracę serca, polepsza krążenie, poprawia pracę nerek, posiada właściwości przyspieszające gojenie ran, odmrożeń i oparzeń. Zapobiega niepokojom i bezsenności. Iglasty miód spadziowy działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie, łagodzi kaszel zatem idealny do walki z przeziębieniem a nawet z zapaleniem płuc. Oczywiście wzmacnia odporność, posiada właściwości odtruwające. Zalecany po terapii antybiotykowej czy po sterydach. Pomocny w leczeniu kamicy nerkowej, astmy.Często podkreśla się też  przeciwnowotworowe właściwości miodu spadziowego.

Miód mimo, że posiada więcej węglowodanów niż cukier biały ma zdecydowanie mnij kalorii – warto słodzić nim napoje. Olejki eteryczne także wpływają na wartość miodu – pozwalają leczyć nerwicę serca czy zapalenie gruczołu krokowego.

Ciekawostką jest, że miód spadziowy powstaje z zebranych przez pszczoły soków z lasów niezanieczyszczonych przez ludzi. Do wytwarzania spadzi przyczyniają się de facto szkodniki drzew, które pobierają z soków białka, resztę, im zupełnie niepotrzebną wydalają w postaci spadzi właśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *