Jak cieszyć się dobrym zdrowiem?

dobre zdrowie

Utrzymanie dobrego zdrowia wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. To zadanie, które musimy realizować przez wiele lat. Zdrowa, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, regularne badania profilaktyczne – takie nawyki musimy sobie wyrobić. Jak cieszyć się dobrymi zdrowiem? Na co zwrócić uwagę?

Zdrowe odżywianie, czyli jakie?

Jeżeli chcemy żyć zgodnie z własnym ciałem, kluczowe jest to, żeby jeść produkty, które mu sprzyjają. Posiłki powinny być spożywane regularnie, jadłospis musi być złożony z dużej ilości roślin strączkowych, produktów zbożowych, warzyw i owoców. Tłuszcze zwierzęce, warto zastąpić tłuszczami roślinnymi. Oczywiście w dzisiejszych czasach pokus jest bardzo dużo, dlatego kluczowe jest to, żeby patrzeć na skład produktów, które kupujemy. Słodycze można zastąpić zdrowymi, suszonymi owocami lub orzechami. Naszym wrogiem są także słodzone napoje, które należy zamienić na wodę z cytryną lub naturalne soki. Warto także ograniczyć spożywanie soli oraz cukru, unikajmy też fast-fodów. Jagody i borówki zawierają flawonoidy, które są dobre na oczy. Szpinak, brokuły, kapusta, zielony groszek to produkty zawierające naturalne filtry przeciwsłoneczne, tak więc warto spożywać je latem. Melon, morele, brzoskwinie, dynie, marchewki – mają dużo witaminy A, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego wzroku. Z kolei dla serca najważniejsze i najzdrowsze będą daktyle, które rozrzedzają krew, więc chronią przed zawałem. Zdrowe odżywianie jest ważne, dzięki temu można cieszyć się lepszym samopoczuciem i uniknąć wielu poważnych chorób. 

Aktywność fizyczna

Zbilansowana dieta to jedno, ale należy też regularnie ćwiczyć. Tylko systematyczne ćwiczenia będą w stanie dodać nam energii i sprawić, że będziemy czuć się lepiej. Dzięki temu możemy uchronić się przed różnymi poważnymi schorzeniami i chorobami, które niekiedy mogą zagrażać naszemu życiu. To nawyk, który warto sobie wyrobić. Oczywiście nie każdy musi od razu zapisywać się na siłownię, wystarczą ćwiczenia w domu, bieganie, jazda na rowerze, basen – w zależności od tego, jaki rodzaj aktywności fizycznej preferujemy.

Badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne są ważne, bo w ten sposób można wykryć chorobę we wczesnym stadium jej rozwoju. Oczywiście to, jakie badania wykonamy w dużej mierze będzie zależeć od naszego wieku od stanu zdrowia. Podstawowe badania kontrolne są zalecane przez lekarza, można je wykonać prywatnie lub w ramach NFZ, przy czym w tym drugim wypadku będziemy musieli ustawić się w długą kolejkę. 

Jakie badania profilaktyczne warto wykonać? Przede wszystkim EKG, takie badanie pozwoli ocenić ryzyko lub stopień zaawansowania choroby niedokrwiennej, arytmii serca itp. Po drugiej usg tarczycy, aby móc wykluczyć jej nadczynność czy niedoczynność. Ten narząd na wpływ między innymi na metabolizm. Warto zdecydować się także na próby wątrobowe, aby określić, w jakim stanie jest nasza wątroba. Następne profil trzustkowy, trzustka to niesamowicie ważny organ, który produkuje insulinę, glukagon, somatostatynę. Kobiety powinny ponadto wykonywać raz w roku cytologię oraz usg piersi. 

Badania profilaktyczne są bardzo istotne, aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas. W tym wypadku profilaktyka jest najważniejsza, poza tym nie warto bagatelizować niepokojących objawów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *