Dom ino: definicja nowoczesnego budownictwa

Domy ino, jak oryginalnie nazwał je twórca Charles-Édouard Jeanneret, zrodziły się jako koncepcja w 1914 roku. Początkowo reprezentowały one połączenie stylu i filozofii funkcjonalności domów, zaprojektowanych tak, aby rozwijały się wraz z zapotrzebowaniem ich mieszkańców. W artykule wyjaśnimy czym są domy ino, oraz wskażemy ich  zalety i wady.

Dom ino – co to takiego? Odkryj architekturę przyszłości

Le Corbusier, zainspirowany popularną grą domino, nadał swojej kreacji nazwę “dom-ino”. Nazwa wynika z połączenia włoskich słów dom i domino.

Projekt Le Corbusiera opiera się na konstrukcjach składających się z prostokątnych płyt podłogowych i odpowiednio rozmieszczonych kolumn nośnych. Innowacyjną cechą domów “ino” był brak klasycznych ścian nośnych, który otwiera wachlarz nowych możliwości wystroju, wykorzystania naturalnego światła i otaczającej dom natury.

Obecnie domy ino torują drogę do jak najlepszego wykorzystania miejsca, nowoczesnych materiałów i innowacyjnych rozwiązań pro-ekologicznych.

Zalety domów ino: dlaczego warto zainteresować się tym trendem?

Unikatowa filozofia projektów domów ino niesie za sobą szereg korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i dotyczących nowych możliwości aranżacji wnętrz. Otwarte przestrzenie oferują architektom ogromną swobodę w planowaniu rozmieszczenia okien, wykorzystaniu naturalnego światła oraz umożliwiają oryginalne zagospodarowanie przestrzeni.

Jedną z głównych zalet jest życie blisko natury, gdyż w domach ino zacierają się granice między budowlą a miejscem w które jest ona wkomponowana.

Kolejną zaletą domów ino jest też ekologia. Przy budowie domów ino używa się mniejszej ilości materiałów budowlanych, często stawia się na naturalne, jak drewno lub inne eko – przyjazne materiały.

Wady domów ino: potencjalne wyzwania i ograniczenia     

Otwarte przestrzenie domów ino niosą ze sobą szereg wyzwań, na które muszą być przygotowani przyszli właściciele. Brak ścian nośnych wymaga bardzo dobrze przemyślanego projektu, co wiąże się z koniecznością skorzystania z usług wykwalifikowanych i doświadczonych architektów i budowlańców. Są oni potrzebni dla zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości strukturalnej zarówno na poziomie projektu, dobrania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, jak i wytrzymałych materiałów budowlanych.

Zdecydowanie się na domy ino ma sens, jeśli okolica oferuje piękne widoki i dozę prywatności. W gęsto zabudowanych okolicach domownicy nie będą czuli się swobodnie. Zapotrzebowanie na prywatność będzie wymagało kreatywnych rozwiązań, które nie będą kolidowały z filozofią domów ino.

Czy w Polsce można budować domy ino?

Budowa domów ino w Polsce jest oczywiście możliwa. Wymaga to natomiast zapoznania się z polskim prawem budowlanym, zwłaszcza w kwestii warunków technicznych i procedur budowlanych (Dz.U. 2021 poz. 550 z późn. zm.). W wielu przypadkach dobrym pomysłem będzie zwrócenie się o pomoc do doświadczonych architektów, prawników, biur projektowych oraz zatrudnienie kompetentnego kierownika budowy.

Dokumentem istotnym jest również Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z późn. zm.). Rozporządzenie przedstawia szczegółowe wymogi dotyczące projektowania i budowy budynków, w tym kwestie dotyczące nośności konstrukcji, która jest tak kluczową kwestią w przypadku domów “ino”.

Kolejnym dokumentem prawnym jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 lipca 2019 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2019 poz. 1427). Znajdziemy tam konkretne wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków, a także parametry wymogów odnośnie izolacji termicznej.

Gdy projekt domu spełnia wszystkie wymogi techniczne, pozostaje nam już tylko złożenie stosownego wniosku o pozwolenie na budowę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. 2021 poz. 550 z późn. zm.)

Aranżacja wnętrza domu ino: jak wydobyć charakter przestrzeni

Domy ino mają potencjał w połączeniu z modernistycznym, minimalistycznym wystrojem. Aby w pełni wykorzystać otwarte przestrzenie, naturalne światło i przepływ powietrza, należy zrezygnować z niepotrzebnych ozdób i skupić się na prostych, geometrycznych kształtach oraz na funkcjonalności mebli i projektu pomieszczeń.

Domy Le Corbusiera prezentują się najlepiej w towarzystwie delikatnej bieli i naturalnych kolorów przełamanych akcentami z drewna i surowych materiałów takich jak szkło, stal czy beton. W przypływie kreatywnej odwagi, projektanci i mieszkańcy mogą również zaczerpnąć z nurtów brutalizmu i industrializmu.

Bez względu na to jaki styl lub akcenty wypełnią przyszły dom, warto pamiętać o najważniejszych atutach konstrukcji domów ino. Duże, przeszklone powierzchnie i ograniczona liczba ścian działowych pozwalają na uwydatnienie funkcji ich pomieszczeń. Przestronne, oświetlone naturalnym światłem jadalnie, nowoczesne kuchnie, rozległe salony oraz sypialnie z zapierającymi dech w piersiach widokami – to tylko cząstka potencjału domów ino.

Podczas projektowania wnętrz warto pomyśleć o rozmieszczeniu także sztucznego oświetlenia. Gra cieni i ciepłe światło zapewnią domownikom poczucie intymności i przytulności, potencjalnie odwracając uwagę od świata zewnętrznego, gdy tylko nastanie taka potrzeba.

Domy ino a ekologia: budownictwo w zgodzie z naturą

Zrównoważony rozwój nieodzownie towarzyszy filozofii i projektom Le Corbusiera. Już na etapie wczesnej konstrukcji domy ino znacznie redukują ilość odpadów budowlanych. Co więcej, pomysł stojący za ich projektem idzie w parze z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań energetycznych, począwszy od fotowoltaiki, okien pasywnych, jak i ekologicznych materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych. Za pomocą odpowiednich izolacji, systemów wentylacji i wykorzystania energii słonecznej, mieszkańcy mogą znacznie ograniczyć zależność od systemów grzewczych.

Drewno, kamień i nowoczesne kompozyty, wykorzystane zarówno we wnętrzach domów i na zewnątrz, uzupełniają profil potencjału zrównoważonego rozwoju tych modernistycznych budowli.

Bez wątpienia domy ino wspierają ekologię i wręcz wymuszają zmianę nawyków ich mieszkańców. Minimalistyczny wystrój, ergonomia i funkcjonalność pomieszczeń niosą ze sobą ogromny potencjał na ograniczenie ilości generowanych odpadów i nieefektywnego spożytkowania energii. Redukcja zbędnych dekoracji jak i ogólnej ilości mebli zmniejszają jednocześnie negatywny wpływ procesów produkcyjnych na środowisko.

Podsumowując, domy ino powróciły z roku 1914 z wielką klasą, idealnie wpasowując się w nowoczesne trendy i filozofię domów przyszłości. Choć nie bez swoich wyzwań. Domy Le Corbusiera oferują odpowiedź na najważniejsze potrzeby naszych czasów: ekonomię, efektywne wykorzystanie energii, styl, funkcjonalność i bycie przyjaznym dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *