Medycyna naturalna i jej rodzaje

Medycyna niekonwencjonalna polega na naturalnych metodach leczenia. To nie tylko zioła ale też metody i praktyki mające lecznicze działanie, co więcej – potwierdzone naukowo. Zwykle są tolerowane i zgodne z twierdzeniami wiedzy medycznej i przyrodniczej. Większość lekarzy twierdzi, że działania takie są nieetyczne, nie mające działania leczniczego i nijak nie wpływają na poprawę zdrowia. Wiele ze stosowanych w medycynie naturalnej praktyk ma korzenie w dawnej tradycji, niektóre rozwijają się współcześnie.

Warto się zastanowić, jaki jest zakres metod stosowanych w leczeniu niekonwencjonalnym. To głównie zdrowa, niemodyfikowana żywność, naturalna dietetyka, terapie manualne, ziołolecznictwo, kosmetyki naturalne czy inne leczenie wielu schorzeń.

Oczywiście przeciwnicy takich działań twierdzą, że takie leczenie nie przynosi efektów. Na szczęście wy-leczona ma inne zdanie na temat takich form wspierania leczenia różnych dolegliwości. Badania dowodzą, że terapie niekonwencjonalne wpływają na stan organizmu, sposób myślenia, wspierając np. terapie i leczenie akademickie.

Najczęściej w medycynie naturalnej stosuje się:

Akupunkturę, czyli precyzyjne wbijanie igieł w określone części ciała;

Akupresurę, czyli uciskanie wskazanych miejsc;

Aromaterapia – metoda wiążąca się ze stosowaniem naturalnych olejków eterycznych;

Apiterapia – leczenie produktami pochodzącymi od pszczół;

Homeopatia polegająca na stosowaniu aktywnych roztworów wodnych różnych substancji, zwykle pochodzenia mineralnego czy roślinnego;

Irydologia polegająca na diagnozowaniu wielu schorzeń z tęczówki oka;

Koloroterapia wykorzystująca przedstawienie światła w różnych kolorach;

Litoterapia korzysta z dobrodziejstw minerałów;

Ortopatia to wykorzystanie właściwości samoregenerujących organizmu czy radiestezja korzystająca z mocy wahadeł.

Częścią medycyny niekonwencjonalnej jest medycyna naturalna, uważana za niesprzeczną z profesjonalną sztuka medyczną. Co więcej, wykorzystywana jest przez wielu lekarzy i terapeutów, choćby ziołolecznictwo, przyrodolecznictwo, klimatoterapia albo ciepłolecznictwo, hydroterapia. Zalecane jest zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, diety – to elementy medycyny naturalnej którą do planu leczenia wprowadza coraz większa grupa lekarzy. Ma ona na celu przede wszystkim profilaktykę wielu chorób ale wspomaga również procesy prowadzonego leczenia farmaceutycznego chociażby. Często jeszcze przed postawieniem diagnozy lekarskiej osoby borykające się z wieloma dolegliwościami sięgają po zdrowe diety, naturalne produkty czy korzystają z masaży i terapii zaliczanych do metod medycyny niekonwencjonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *