Jak dbać o swój wzrok?

dbanie o wzrok

Oczy to jeden z najważniejszych narządów bez którego, z pewnością nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Mimo to o wzrok nie dbamy tak bardzo, jak o inne części ciała, co może odbić się na naszym zdrowiu w przyszłości. Warto dbać o oczy i należy robić to regularnie.

Od czego zacząć dbanie o oczy?

Zdrowe oczy nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jeżeli jednak spędzamy dużo czasu przed komputerem, czytamy w złym oświetleniu, mogą pojawić się problemy. Takie dolegliwości, jak zaczerwienienie, przesuszenie oczu, łzawienie są dość powszechne. Na co zwrócić uwagę chcąc chronić oczy? Po pierwsze należy zdawać sobie sprawę, że na oczy negatywnie wpływa zarówno zbyt słabe, jak i zbyt mocne światło. Otaczające światło powinno być rozproszone, takie jest dla naszych oczu zdecydowanie najzdrowsze. Jeżeli chodzi o czytanie po zmroku, najlepiej, żeby światło padało z boku lub z tyłu. Bardzo ważne jest także to, aby nie oglądać telewizora w zbyt bliskiej odległości, w czasie patrzenia a ekran trzeba do jakiś czas mrugać, dzięki temu unikniemy przesuszenia oczu. Pamiętajmy, aby w czasie pracy przy komputerze, co jakiś czas oderwać wzrok od ekranu, najlepiej zrobić sobie 5-minutowe przerwy. Im częstsze przerwy od komputera będziemy robić, tym lepiej dla naszych oczu.

Zdrowa dieta

Nie chodzi tylko o to, aby oczy nie były nadwyrężane, bo kluczowa jest także dieta, dzięki niej można utrzymać narząd wzroku w dobrej kondycji. Trzeba jeść dużo produktów zawierających między innymi kwasy omega-3, luteinę, cynk oraz witaminy A, C i E, antocyjany W ten sposób można zapobiec pojawieniu się wielu chorób oraz wad wzroku. Duża ilość warzyw i owoców, ryb, orzechów bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję oczu, więc warto wdrożyć takie produkty do swojego jadłospisu. 

Praca przy komputerze

W dzisiejszych czasach większość z nas wykonuje pracę biurową, co jest jednoznaczne z tym, że wiele godziny wpatrujemy się w ekran monitora. Dla naszego wzroku jest to bardzo męczące, dlatego trzeba mrugać. Człowiek mruga zazwyczaj 8-12 razy na minutę, dzięki temu oczy zachowują ciągłość filtru łzowego. Niestety w czasie intensywnej pracy ilość mrugnięć spada nawet do 3-4 mrugnięć na minutę. To z kolei powoduje ścieńczenie filmu łzowego i doprowadza do pojawienia się zespołu suchego oka. Mruganie może temu skutecznie zapobiec, dlatego warto pamiętać, aby mrugać w czasie pracy. 

Okulary przeciwsłoneczne

Promienie UVA i UVB mogą być bardzo niebezpieczne dla naszych oczu, dlatego warto je przed nim chronić. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie zakup funkcjonalnych, solidnych okularów przeciwsłonecznych. Nadmierne nasłonecznienie może być naprawdę bardzo groźne dla naszego wzroku, bo może powodować zaćmę, uszkodzenie plamki żółtej, nowotwór oka i powieki. Bardzo ważne jest to, żeby nosić okulary w 100% blokujące szkodliwe promieniowanie. 

Jeżeli mamy wadę wzroku, należy ją korygować, inaczej może dojść do progresji. Zwróćmy uwagę także na sposób noszenia soczewek, pamiętajmy, aby przed ich założeniem i ściągnięciem dokładnie umyć ręce. Nie nośmy soczewek zbyt długo, bo może doprowadzić to do przesuszenia oczu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *