Jak wygląda kolonoskopia i jak przygotować się do takiego badania?

kolonoskopia3

Kolonoskopia to dość nieprzyjemne badanie, do którego jest wskazanie, jeżeli mamy niepokojące objawy lub rak jelita grubego występował w najbliższej rodzinie. Niestety wiele osób odmawia poddania się badaniu ze względu na to, że jest ono dość krępujące i nieprzyjemne. Zazwyczaj obawy są przesadzone i wynikają z niewiedzy. 

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie, które polega na wprowadzeniu kolonoskopu do jelita grubego przez odbytnicę, podczas takiego badania można pobrać wycinki śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych. Jak przebiega takie badanie? pacjent układa się na lewym boku z nogami zgiętymi w kolanach. Lekarz natomiast ustawia się za pacjentem, aby móc bez przeszkód manipulować kolonoskopem. Ponieważ jelito jest opróżnione, jego ścianki przywierają do siebie, dlatego aby móc oglądać wnętrze jelita, trzeba wprowadzić gaz pod niewielkim ciśnieniem. 

Jak przygotować się do zabiegu kolonoskopii?

Normalnie jelita są wypełnione treścią pokarmową, jej gęstość rośnie w miarę oddalania się od żołądka, następne jest przesuwana w kierunku okrężnicy i odbytnicy, w ten sposób opuszcza przewód pokarmowy. W tym wypadku badanie nie jest możliwe, dlatego trzeba się do niego przygotować. Przygotowanie do badania polega między innymi na przejściu na dietę płynną oraz przyjęciu środka przeczyszczającego. Należy pamiętać, aby pić dużo wody, inaczej się udowodnimy. Wiele osób przed pierwszym badaniem, zastanawia się nad tym, czy takie badanie jest bolesne. Nie jest to zabieg przyjemny, może okazać się bardziej bolesny dla osób, które są szczupłe, niemniej jednak można zdecydować się na znieczulenie. Jeżeli w trakcie badania lekarz zauważy polipa, wówczas niezbędne może okazać się pobieranie wycinków tkanki. Takie czynności nie sprawiają bólu, gdyż wnętrze jelita nie są unerwione. Kolonoskopia trwa do kilkunastu do kilkudziesięciu minut. 

Co robić po kolonoskopii?

Bezpośrednio po zabiegu należy odpocząć w poczekalni, nie można od razu wrócić do domu. Gazy, które zostały wprowadzone do okrężnicy muszą zostać wydalone i nie należy ich powstrzymywać. Najlepiej tego dnia wrócić do domu i odpocząć, chociaż oczywiście można powrócić do codziennych aktywności,  jeżeli zachodzi taka potrzeba. Niektórzy po badaniu mogą odczuwać ból o różnym nasileniu, to sprawa indywidualna. Niezwykle rzadko może dojść do poważniejszych komplikacji na przykład przebicia ściany jelita czy obfitego krwawienia. 

Bez wątpienia warto zdecydować się na poddanie się badaniu kolonoskopii, szczególnie jak mamy ku temu przesłanki. Nie bagatelizujmy badań profilaktycznych, gdyż dzięki temu można uniknąć zachorowania. Jeżeli nowotwór jelita grubego zostanie wykryty w I stadium, wówczas mamy duże szanse na całkowite wyleczenie. Badania powinno się powtarzać raz na 10 lat, gdyż w takim czasie rozwija się rak. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *